A Google mellett a YouTube a második legnagyobb keresőmotor a világon, ahova percenként 500 órányi tartalom kerül feltöltésre. Évről-évre egyre több tartalmat gyártanak a YouTube csatorna tulajdonosok, és a fogyasztók is egyre szívesebben tájékozódnak videók alapján. Ebben a cikkben a YouTube keresőoptimalizálás alapjait nézzük át, vagyis hogyan tudunk láthatóvá válni a videónkkal?
A cikk szerzője Dallos Zoltán, az Alkalmazottból Vállalkozó című könyv szerzője, az Üzlet és Utazás rendezvények szervezője, aki saját YouTube csatornáján nap mint nap alkalmazza a cikkben szereplő tippeket.
Tartalomjegyzék
Miért fontos a YouTube jelenlét?
A YouTube-nak jelenleg 2 milliárd aktív felhasználója van, vagyis a Földön minden negyedik ember megnéz havi minimum 1 videót a YouTube-on. Ehhez képest az aktív csatornák száma “mindössze” 31 millió. Ez azt jelenti, hogy a felhasználók 98.5%-a tartalom fogyasztó, és csupán 1.5%-a gyárt tartalmat.
Bár érezhetjük úgy, hogy már mindenről készült YouTube videó, mégis érdemes jelen lenni ezen a felületen is.
A YouTube videóknak egyre fontosabb szerepe van egy cég / szervezet kommunikációs stratégiájában, hiszen a videóval egyszerre több érzékszervre tudunk hatni, mint egy blog bejegyzéssel. A gesztusok, a hangszín és a stílusunk alapján sokkal jobban ki tudunk alakítani egy bizalmi kapcsolatot a követőinkkel.
A YouTube videók tartalmi optimalizálása
Először is tegyük fel magunknak a kérdést, hogy mi a célunk ezzel a videóval?
Feliratkozókat szeretnénk gyűjteni? Egy adott landing oldalra szeretnénk terelni őket a leírásban található linkre kattintva? Vagy csak egyszerűen a személyes márkánkat szeretnénk építeni?
A legjobb videók azok, amik egy konkrét problémára adnak megoldást, vagy egy konkrét kérdésre adnak választ. Gondoljuk végig, hogyan tudunk hasznos tartalmat adni a követőink számára!?
Videó tartalom típusok
A YouTube-on az alábbi kategóriába tudjuk a videókat sorolni:
- hírek / információátadás
- szórakoztató tartalom, zene
- edukáció, oktatás
- motiváció, inspiráció
Videók felépítése
Érdemes az alábbi sorrendet követni a YouTube videók felépítésénél:
- felütés: miről lesz szó ebben a videóban (első 10-20 mp) – fontos, hogy felkeltsük a látogató figyelmét, és elmondjuk neki miért érdemes végig néznie a videót! A YouTube algoritmus egyik fő mutatója – akárcsak a weboldalak esetén – az időtartam, amit átlagosan ott töltenek a látogatók
- intró (ha van)
- fő tartalom: Ha tudjuk, érdemes strukturálni. Pld.: 5 tipp a YouTube keresőoptimalizáláshoz
- zárás, call-to-action: a videó végén mondjuk meg a nézőnek, hogy mit kell csinálnia, mit cselekedjen? Iratkozzon fel, kattintson a linkre, nézze meg a következő videót, stb.
- outro: érdemes 20mp-et szabadon hagyni a videó végén, ahová el tudjuk helyezni az ajánlott videókat (záróképernyő)
YouTube beállítások
A videó feltöltése után az alábbi beállításokat érdemes elvégezni:
Címsor
Főbb szempontok:
- tartalmazza a fő kulcsszavakat
- a kulcsszó legyen elől
- lehet kis- és nagybetűket is használni
- használhatunk emoji-kat
- legyen egyértelmű a cím
A YouTube videók esetén a címsor max. 100 karakter lehet.
Videó leírás
Fontosabb szempontok a videó leírás kapcsán:
- a leírás első 3 sora látszik a videó alatt anélkül, hogy a “TÖBB” gombbal lenyitnánk a teljes leírást. Emiatt a legfontosabb infókat és linkeket tegyük az első 3 sorba!
- a leírás legyen értelmes, természetes, könnyen olvasható szöveg, akárcsak egy blog poszt esetén
- a leírás tartalmazza a kulcsszavakat
- a leírás max. 5000 karakter lehet
- a leírásban elhelyezhetünk hashtag-eket, amiből az első hármat a videó alatti sávban kiemeli a YouTube, például #YouTubeCsatorna #Keresőoptimalizálás #YouTubeSEO
Index képek
Az összes beállítás közül az egyik legfontosabb:
- a kép legyen figyelemfelkeltő, utaljon a videó tartalmára
- indexképet nagyon egyszerűen, sablonok alapján is tudunk szerkeszteni például a Canva segítségével (https://www.canva.com/)
- érdemes mellőzni a YouTube alapértelmezett színeit a borítókép esetén (fehér, fekete, piros), hiszen ez jobban beleolvad a háttérbe
- nincs megkötés a kép/szöveg arányt tekintetében, akár a teljes indexképen szerepelhet szöveg
- a YouTube indexképek mérete 1280×720 px.
Címkék
Használjunk 5-10 db címkét a videó beállítások során az alábbi szempontok szerint:
- fő kulcsszó
- fő kulcsszó szinonímái
- fő kulcsszó kategóriája
Például: YouTube keresőoptimalizálás (Fő kulcsszó), YouTube csatorna beállítások, YouTube SEO, YouTube videó beállítások (szinonimák), videózás alapjai (kategória)
Összefoglalás
A videós keresések aránya tovább fog nőni a jövőben, a vállalkozásoknak a YouTube óriási lehetőséget rejt. Akárcsak egy domain esetén, úgy a YouTube videók esetén is sokat számít a videók kora, minél régebbóta vannak fent a csatornán, annál jobban indexeli a YouTube. Tehát érdemes mielőbb beépíteni a marketing mixünkbe az online videók készítését is.
További hasznos tanácsokért olvasd el Dallos Zoltán cikkét a témában: https://dalloszoltan.hu/youtube-csatorna-inditas/