Tartalomjegyzék
Mit kell tudni a Facebook videó kampányokról
Az alapvető videó kampány Facebookon a „Videómegtekintések”, vagy video view kampánytípus. Ez fókuszál és optimalizál videómegtekintésre. Kétféle optimalizációs lehetőségünk van:
1., ThruPlay: a hirdetéseket úgy jeleníti meg, hogy a legtöbb befejezett videólejátszást lehessen elérni, ha a videó 15 másodperces vagy rövidebb. Hosszabb videók esetében ez a beállítás olyan emberekre optimalizálja a megjelenítést, akik a legnagyobb valószínűséggel legalább 15 másodpercet megnéznek belőle.
2., 2 másodperces folyamatos videómegtekintések: A hirdetéseidet úgy jeleníti meg a Facebook, hogy a lehető legnagyobb számú, legalább 2 másodperces folyamatos videómegtekintést érjük el. A legtöbb 2 másodperces folyamatos videómegtekintésnél a videó képpontjainak legalább 50%-a szerepel a képernyőn.
Utóbbi leginkább brandépítésre alkalmas. A ThruPlay optimalizálásnál már nagyobb az esélyünk, hogy el tudjuk juttatni az üzenetünket is a felhasználóhoz, ezáltal elköteleződés építésére is szolgál.
Videós kreatívok használata
A videóról célszerű alapban úgy gondolkodnunk, mint egy kreatív formátumról. Tehát ha videó, az nem egyenlő azzal, hogy videós kampány. A videókat ugyanúgy használhatjuk más kampánytípusban, például CTW (forgalomterelés), konverziós, vagy márka kampányokban is kreatívként, akár még dinamikus, illetve carousel (galéria) hirdetési formátumokban is.
Hype, vagy valóban eredményesek a Facebook videó hirdetések
Az utóbbi évek hype témája, hogy használjunk videós hirdetéseket. (nem csak Facebookon) Ez annyira átjött, hogy több esetben az évekkel ezelőtt még a szkepticizmus és a magas gyártási költségek miatt elzárkózó ügyfelek, mára már maguk kezdték el kezdeményezni, hogy próbáljuk ki a videós kreatívokat. Több alkalommal is használtam már kisebb volumenű Facebook kampányokban videókat hirdetésekhez és ezek eredményeiből az a benyomás alakult ki bennem, hogy lehet, hogy nagyobb a hype-ja ennek a témának, mint amennyire valójában eredményesek tudnak lenni a videós kreatívok. A fenti okokból 2019. utolsó negyedévében az egyik ügyfélnél, javaslatomra, kiemelt cél lett, hogy leteszteljük az egy nagyobb budget-vel rendelkező időszakos marketing kampányukban, hogyan teljesítenek valójában a videós kreatívok a bannerekhez képest.Videó, vagy banner? – esettanulmányEbben a marketing kampányban nem volt cél a videók direkt hirdetése, azt akartuk látni, hogy a különböző típusú kampányokban hogyan teljesítenek a videós kreatívok. Márka, forgalomterelő (CTW) és konverziós kampányokban végeztük a teszteket. Ezek eredményei kampánytípusra lebontva a következőek lettek:
Jobban teljesítettek a videók a márka kampányban és forgalomterelésben (CTW). Utóbbinál viszont már kérdéses, hogy mennyire minőségi felhasználókat tereltünk az oldalra, ha a költség/konverziós díj alapján vetjük össze a forgalomterelő kampány statisztikáit. A teszt eredményei és az előző tapasztalatok is azt mutatják, hogy a videós kreatívok alkalmasak arra, hogy érzelmileg hassunk a felhasználókra. Ezt igazolja az, hogy a márka kampányban jól tudtak teljesíteni, valamint ez megmagyarázza a forgalomterelő kampány ellentmondásos statisztikáit. Felhasználó megnézi a videót, ami érzelmi reakciót vált ki belőle és impulzus reakcióként könnyebben rákattint a hirdetésre. A valós, átgondolt cselekvéshez szükséges elköteleződés azonban nincs meg, ami megmagyarázná azt, hogy konverziós szempontból miért nem működtek rosszabbul (a forgalomterelő kampányban sokkal rosszabbul) a videós kreatívok.
Összefoglaló
Az eredményeket nyilvánvalóan nagy mértékben befolyásolja a videók jellege. Ebben a kísérletben ügyfelek által készített fél-profi videókat futtattunk. Egy előző tesztben, ahol hivatásos videós által készített profi videót használtunk forgalomterelő kampányban, már teljesen mások voltak a statisztikák. Az egy érkezési oldal megtekintésenként költség esetében a videók 167%, a konverziós díj szempontjából pedig 876%-os áron teljesítettek a bannerekhez képest. Tehát minden szempontból jóval drágább eredményeket hoztak. Ez alátámasztja a videók tekintetében is azt a megfigyelést, hogy azok a tartalmak, amikről nagyon egyértelmű, hogy reklám, már kevésbé működnek. Ez persze közel nem jelenti azt, hogy általánosságban a profi videók ne lennének jók, csak azt, hogy erősen át kell gondolni a célt, amire használni szeretnénk, és azt, hogy ehhez milyen tartalmú, megjelenítésű videó a legalkalmasabb. Azt viszont egyértelműen jelentheti, hogy a videók gyártási költségét csökkenthetjük. Hiszen, ha a brand politikánk ennek nem mond ellent, akkor fél-profi, vagy akár jobb minőségű amatőr videókkal is próbálkozhatunk.
És legvégül: akkor most eltúlzott hype lenne a Facebook videó hirdetés?
Mint minden hype témával, ezzel is óvatosan kell bánni. Alapvető, hogy egy PPC kampánymenedzser abban hisz, amit letesztelt és eredményekkel is alátámasztott. Azért bevezetni, irreálisan használni valamit, mert a szaksajtóban nyomják a témát, még nem célravezető. Mint a fent leírt tesztek is igazolják, akkora csodát ne várjunk tőle, mint amennyire az elmúlt időszakban felkapottá vált a téma.
Ettől függetlenül videós hirdetéseknek is meg lehet a helye és szerepe a marketingünkben. A fenti tesztek mutatják, hogy többek között mire is használhatóak jól a videós kreatívok.
Az általános tapasztalat az, hogy a direkt értékesítést célzó hirdetések önmagukban egyre kevesebb üzleti szegmensben tudnak jó eredményeket elérni. Ez szükségessé teszi a komplex marketing stratégiákat, aminek része az is, hogy a potenciális ügyfeleinket minél többféle módon, jelen esetben tartalommal érjük el. Egy videó például fontos szerepet kaphat abban is, hogy a döntési folyamatban előrehaladott, de még hezitáló potenciális ügyfeleket segítsünk átbillenteni a javunkra azáltal, hogy egy videóval érzelmileg is tudunk rá hatni.