Hogyan előzhetjük meg a Facebook fiókunk feltörését?
1., Használjunk külön, komplex jelszót. Ne olyat adjunk meg, amit sok más helyen is használunk. A jelszavunk legyen bonyolult. https://www.jelszogenerator.hu/ vagy egyéb jelszógenerátor alkalmazásokban tudunk bármilyen variációban jelszavakat generálni.
A jelszavunkat időközönként érdemes lecserélni.
2., A jelszónál is fontosabb, hogy be legyen állítva a Facebook accountunkra a kétfaktoros hitelesítés, erről itt írtunk bővebben. Ezt tegyük kötelezővé mindenki számára, aki hozzáfér a hirdetési fiókunkhoz.
3., Biztonsági szempontból jobb, ha fizetésnek PayPal accountot kötünk be. Ugyanis, ha fel is törik a fiókunkat, a bankkártya adatainkhoz ilyen módon már jó eséllyel nem férnek hozzá.
4., Használjunk külön bankkártyát az internetes fizetésekhez
Erre banktól függően különböző megoldások lehetségesek. Kérdezzük meg a bankunkat, hogy náluk mi pontosan a lehetséges megoldás az internetes fizetések (és így a Facebook költések kiegyenlítésére is), külön történő kezelésére. Van olyan bank, ahol van külön online fizetéshez szóló bankkártya. Van, ahol ez nincs, hanem egy külön igényelhető hitelkártya jellegű szolgáltatással oldhatjuk ezt meg. A lényeg az, hogy olyan megoldást találjunk, hogy ne férhessenek hozzá a bankszámlánkon lévő összes pénzhez, hanem legyen egy olyan bankkártyánk, amin csak egy kisebb összeget tartunk, ami egy ideig (1 hét, 1 hónap) fedezi a hirdetési költségeinket.
5., Állítsunk be kártya költési limitet
Akármelyik megoldást is használjuk (PayPal, külön bankkártya, fő bankkártyánk bekötése), megelőzhetjük, hogy egy feltörés esetén hirtelen nagy költés menjen le a kártyánkról, ha a bankkártyára, amit használunk a Facebook hirdetések fizetésére, napi költési limitet állítunk be.
Mit tehetünk, ha már feltörték a Facebook fiókunkat
1., Azonnal tiltsuk le a bankkártyát, ha az közvetlenül be volt kötve a fiókba.
2., Ha „fals” költés volt a hirdetési fiókból, azt visszaigényelhetjük a Facebooktól, ha az egyértelműen azonosítható, hogy nem általunk történt. (pl. kínai, orosz, stb. IP címről)
3., Számítsunk rá, hogy a Facebook le fogja tiltani a hirdetési fiókunkat, mivel feltörték, ezért nem fogja biztonságosnak ítélni. Ezt megfellebbezhetjük és esélyünk is van rá, hogy első körben jóvá is hagyják. Mielőtt azonban fellebbeznénk, ezeket tegyük meg:
- Ha nem lett volna beállítva, állítsuk be a kétfaktoros hitelesítést és ellenőrizzük, hogy ez mindenkinél be van állítva, aki hozzáférhet a fiókunkhoz. A Vállalkozáskezelőben ennek használatát kötelezővé is tehetjük az összes hozzáféréssel rendelkező embernek. Lásd a kétfaktoros hitelesítésről szóló cikkünket.
- Ha közvetlenül be volt kötve a bankkártya, ahelyett más bankkártyát, PayPal accountot kössünk be. A fiókfeltöréskor bekötve lévő bankkártyát ne kössük be újra PayPal accounton keresztül se.
- Változtassuk meg a belépési jelszót. (célszerűen mindeki, aki hozzáfér a fiókhoz)
Ha nem figyelünk a biztonsági protokollok betartására, ugyanis hiába oldják föl a fiók letiltását, számíthatunk rá, hogy újból le fognak tiltani. Ekkor már nincs más választásunk, mint egy új hirdetési fiókot létrehozni.