A Google még 2019. december elején élesítette a Google Shopping 100 szolgáltatását. A weboldal célja egyszerű: kategóriákra bontva listázza azokat a termékeket, melyek keresettsége és népszerűsége az utóbbi időben a legdinamikusabban növekszik. Tehát fontos, hogy nem a legkeresettebb termékek listáját látjuk, hanem azokét, melyek hirtelen felkapottak, keresettek lettek!
Az oldal itt érhető el (reméljük még sokáig): https://shopping.google.com/m/shopping-100/
Talán mondanom sem kell hogy ez milyen nagy segítség lehet például az alábbi esetekben:
- ajándék választás és vásárlás kapcsán bárkinek
- téma és kulcsszó kutatás kapcsán bármelyik online marketingesnek
- webáruház tulajdonosoknak
- tartalomszolgáltatóknak (bloggerek, portáltulajdonosok) hogy miről írjanak
- stb….
A Google Shopping 100 az alábbi kategóriákba sorolja a termékeket:
- Technika (Tech)
- Konyhai eszközök (Kitchen gear)
- Játékok (Toys & games)
- Kiegészítők és ruházat (Accessories & apparel)
- Videójátékok (Gaming)
- Sport és fitnesz (Sport & fitness)
- Lakberendezés és dekoráció (Home goods)
- Szépségápolás (Personal care)
Az egyes kategóriákban termékek keresettségi adatai jelenleg az U.S területére korlátozódnak, tehát szó nincs arról, hogy például egy Google Trends-ben elérhető ország szerinti szűrést tudnánk beállítani hozzá. De ezzel együtt is igen hasznos eszköz lehet és ki tudja, talán a jövőben – ha marad maga a szolgáltatás és nem szűntetik meg amire azért van esély – bővül a funkciók listája egy új kulcsszókutatási eszközt kapunk az eddigiek mellé.
Annak ellenére, hogy nem a magyar adatokra épülő listát kapjuk, azért maga a szolgáltatás hasznos lehet bárki számára itthon is. Ugyanis egy kategóriát kiválasztva – ez legyen most a példa kedvéért a Sport és fitnesz – megkapjuk ugye a növekvő népszerűségnek örvendő termékeket és azokra lehet kattintani is.
A Sport és fitnesz kategóriából például kiválasztottam a „Razor RipStik Caster Board”-t és arra kattintva az alábbi oldalra kerültem:
Ahogy a képen is látható, ez már bizony a magyar „shopping” lista ahol azon magyar boltokat találom meg, ahol én is megvásárolhatom ezt a terméket. Itt nem csak azt látom persze, hogy hol kapható meg a cucc, hanem hogy mennyiért – így egyből árösszehasonlító oldalként is működik és kicsit felgyorsítja a kutatási folyamatot.
Szerintem hasznos kis szolgáltatás ez a Google eszköztárában és bízom benne, hogy marad hosszabb távon is, nem veszik el a felhasználóktól.