Kép keretezése I.

Fényképek esetében gyakran igen sokat tud dobni a végeredményen egy szép keret. Ennek elkészítésére több módszer is van, igyekszem a legegyszerűbbet megmutatni (majd a későbbiekben még 1-2 plusz dolgot).

Először is meg kell nyitnod a képet a Photoshop-ban. Elsőre – ha megnézed a layer pallettát – látható, hogy a megnyitott kép rétegének neve „Background”, és a jobb oldalán van egy kis lakat. A Background (háttér) nem szerkeszthető, így célszerű egyből azzal kezdeni, hogy a layer-re duplán rákattintasz, majd a felugró ablak beállításait elfogadod az OK gombbal. Persze átírható a layer neve vmi másra, de jó lesz a felajánlott „Layer 0” is (a leírásban is így fog szerepelni).

Tehát kép megnyitva, „Background” layer szerkeszthetővé téve, most jön kérdés melyben döntened kell: akarsz-e veszíteni a fénykép méretéből (magasság/szélesség), vagy sem? Én ajánlom azt a módszert, hogy a fénykép mérete maradjon az eredeti, és a köré hozd létre a keretet a megnövelt alapterületre (canvas size növelése). így a fénykép méreténél a keret méretével nagyobb képméretet fogsz kapni a végén.

KERET A FÉNYKÉPEN KÍVÜL – I.

Íme az alapkép, mellyel dolgozni fogok. A „Background” réteget már szerkeszthetővé tettem, így innen folytatom.


kép-01

1.) Hozz létre egy új layer-t. Ehhez kattints a LAYER PALETTE alján látható „CREATE A NEW LAYER” gombra. Az új layer neve „Layer 1” lesz, és alapban a „Layer 0” fölé fog kerülni. Mivel nekünk erre alul van szükség (erre fog kerülni a keret), ezért fogd meg a layer-t az egérrel és egyszerűen húzd a „Layer 0” alá. A képen látható, hogy kell majd sorakozniuk egymás alatt.


kép-02

2.) Miután létrehoztad és helyére húztad az új layer-t, növeld meg a kép alapterületét. Ezt úgy tudod megtenni, hogy bemész az IMAGE / CANVAS SIZE… menüpontba, és a kép méreteihez hozzáadod a keret vastagságának dupláját (mivel mindkét oldalra kerül keret). Én a 400×277 px méretű képemet 420x297px-re állítottam át. A végén OK-val elfogadod a módosítást, majd eredményeképp a lentebb is látható módon a kép körül megjelenik egy „kockás” keret. Ez a „kockás keret” a „Layer 1” réteg átlátszósága, így jelöli a Photoshop.

3.) Neked ezt a „Layer 1„-t kell kitöltened a keret színének választott színnel. Színt többféleképp is választhatsz, pl. ott van „SWATCHES” lebegő menüpont, melyben a színes kockák vannak, vagy kattinthatsz duplán a „FOREGROUND COLOR„-ra is, mire felugrik egy a színskálát tartalmazó ablak, vagy választhatod az EYEDROPPER TOOL-t is (pipetta), mellyel a kép bármely területéről vehetsz színmintát stb… szóval több módszert is használhatsz.

Én a fekete színt választottam az egyszerűség kedvéért. Ellenőrizd, hogy a layer pallette-n a „Layer 1” legyen kiválasztva. Kattints a „PAINT BUCKET TOOL„-ra (vödör), majd kattints a kép körül látható üres terület bármely pontjára. Ezzel az történt, hogy a fényképedet tartalmazó „Layer 0” alatt elhelyezkedő „Layer 1„-t kitöltötted a fekete színnel, ezzel mintegy keretet adtál a fényképednek.


kép-03

Íme a kitöltött „Layer 1” és a felette elhelyezkedő fénykép („Layer 0”).


kép-04

Ezzel tulajdonképp a tutorial első szakasza le is zárul, mert a kép mentésén kívül már nincs több dolgod.

KÉP KERETEZÉSE ÉS FELIRATOZÁSA

A keretezést arra is fel lehet használni, hogy a fényképész nevét (vagy egyéb adatokat) feltüntesd a képen. Ennek módszere a fentieket végigcsinálva egy plusz résszel egészül ki: újra megnöveljük a kép alapterületét, de most az előbbiektől eltérően nem minden oldalát, csak az alját.

4.) Ehhez újra menj az IMAGE / CANVAS SIZE… menüpontba, majd az eddigi magasságot növeld meg annyival, amennyit szeretnél hozzátenni még. Nálam a 297px magasságot – mivel 10 plusz pixelre van szükségem lent – 317-re kell növelni. Fontos, hogy az „Anchor” mellette lévő táblán kattints a felső-középső négyetre, így csak lefele fog nőni a kép (a nyilak jól mutatják). Katt az OK-ra.


kép-05

5.) A megnövelt alsó területet töltsd ki az előbbi színnek (nálam ez a fekete), persze előtte győződj meg róla, hogy a „LAYER PALETTE„-n az eddigi keretet tartalmazó „Layer 1” legyen aktív.

6.) Módszer ugyanaz mint az első részben: „Layer 1„-t kiválasztod, színt beállítod, „PAINT BUCKET TOOL„-ra (vödör) katt, majd az üres területet kitöltöd.


kép-06

7.) Miután megvan a megnövelt alsó fekete terület, nem maradt más hátra, minthogy elhelyezd a feliratodat. Váltsd át a fekete színt fehérre (vagy ami neked tetszik), kattints a HORIZONTAL TYPE TOOL-ra (T), majd oda, ahova feliratot el akarod helyezni és írd be a szöveget. A szöveg helyzetét pixelenként tudod módosítani a billentyűzet kurzornyilaival, vagy akár az egérrel történő fogd-és-húzd módszerrel. Íme az eredmény:


kép-07

KERET A FÉNYKÉPEN BELÜL – I.

Ezzel a módszerrel az eredileg megnyitott kép mérete nem fog változni, viszont – mivel a keretet a képen belül helyezed el – vesztesz a látványból.

8.) E módszernél is érdemes egy új layer-t létrehozni, tehát először a megnyitott kép „Background” layer-t tedd szerkeszthetővé (dupla katt rá majd OK), és a CREATE NEW LAYER gombbal hozd létre az új layer-t. Itt jön az első különbség – nem kell az új, üres réteget a már meglévő „Layer 0” alá húznod, felette kell maradnia.

9.) Húzz be egy horizontális és egy vertikális szerkesztővonalat a képbe, mellyel meghatározhatod a kép középpontját. Ehhez először kapcsold be a menüben található VIEW / SNAP opciót, és állj át a „Layer 0” régetre. Az egérrel kattints (és tartsd lenyomva) az ablak oldalán látható vonalzóra (ha nincs bekapcsolva – VIEW / RULERS), majd húzd be a kép területére az egeret. Ezzel egy szerkesztővonal fog megjelenni, mely a SNAP bekapcsolásának köszönhetően a kép közepére fog ugrani (ott húzd lassan, érezni fogod). Csináld meg horizontálisan és vertikálisan is, a képen látható a 2 piros vonal.

10.) Amint ezzel megvagy, válaszd ki az eszköztárból a RECTANGULAR MARQUEE TOOL-t (kijelölő eszköz), majd a 2 szerkesztővonal közepére kell vinned. Ott nyomd le az egérgombot, és kezd el húzni – ezzel mintegy kijelölve egy területet. Na most ha a húzás közben lenyomod a CTRL+ALT gombot egyszerre és nyomva is tartod, a kijelölés a kezdő középpontól egyenlő távolságra fog „terjeszkedni. Kiválasztod a szimpatikus méretet, a képen látható hogy én most egy elég keskeny csíkot hagytam csak meg. Amint kész vagy, elereszted az egeret és a SELECT / INVERSE menüpont (vagy a CTRL+SHIFT+I bill.kombinációval) segítségével megfordítod a kiválasztást (az lesz a kiválasztott, ami eddig nem volt)


kép-08

11.) A kiválasztott keskeny területet pedig a már jól ismert PAINT BUCKET TOOL (vödör) segítségével kitöltöd a kívánt színnel. Íme az eredmény:


kép-09

Ha az ilyen módszerrel keretezett képet szeretnéd felirattal ellátni, a módszer megegyezik a már fentebb is ismertetett (4. lépés) CANVAS SIZE-s növeléssel. Jelen esetben 10px-lel növeltem meg a kép területét lent, majd kitöltöttem fekete színnel és a végén elhelyeztem a feliratot.


kép-10

KERET A FÉNYKÉPEN BELÜL – II.

12.) Ez a 3. módszer nagyon egyszerű, talán a leggyorsabb eredményt hozza. A művelet mindössze annyiból áll, hogy a képet megnyitod, majd a „Background” layert szerkeszthető teszed, és bemész ebbe a menüpontba: LAYER / LAYER STYLE / STROKE…

A képen látható módon beállítod a keret tulajdonságait: A „Size” értéke lesz a keret vastagsága, a „Position: Inside” határozza meg, hogy a kép széléhez képest belül, kívül vagy közepén jelenjen-e meg, a „Blend mode„-t hagyd „normal„-on (ennek hatása megegyezik a LAYER PALETTE-n beállítható tulajdonsággal). Az „Opacity” értéke az átlátszóságot szabályozza, a „Fill type: Color” pedig a kitöltés milyenségét (lehet color=szín / gradient=színátmenet / pattern=mintázat). Végül pedig a „Color” pontban adhatod meg, milyen színű is legyen a keret.

Mint látható, több módszer is létezik, lehet ezeket is variálni, illetve lehet újakat is kitalálni. Lényeg hogy válaszd ki a számodra legkényelmesebbet, és hajrá! :) Én a layer-es megoldást szeretem úgy általában mindenben, mert a képet psd-ben mentve a későbbiekben is hozzá lehet nyúlni anélkül, hogy a képbe bármit is beleszerkesztettem vagy töröltem volna.

Hugyecz Görgy (Harder)
20+ éve munkám és hobbim is az online világhoz köt. Az utóbbi 10+ évben leginkább keresőopimalizálás (SEO) témában tevékenykedem, mellette pedig Google Ads és Facebook PPC fronton is segítem ügyfeleimet. Korábban 10+ évig webgrafika, sitebuild, weboldal készítés témakörben mozogtam.

5 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Valaki tudna segíteni , hogy lehet photoshoppal, egy lapra több képet rakni????
    légyszi valaki irja le nekem :S fontos !
    Köszi
    Annamari

  2. Szia!
    1. nyitsz új doksit, nagyot… RGB, 8bit
    2. megnyitod a képet
    3. áthúzod a képet az üres rajzvászonra
    4. ctrl+T és méretezed (shift, és a sarkánál fogva változtasd a méretet), forgatod.
    5. ötös pont nincs.
    6. 2-5 lépések ismétlése

  3. köszi :D nagyon jóóó :)
    a képek mögé hogy lehet hátteret rakni?
    nagyon kezdő vagyok :S

  4. jobb oldali menüben photoshop alapok… sokkal 1×űbb, mint mindent kérdezni.
    Alakok Kivágása. Néha „fordítva” kell gondolkodni, nem hátteret rakunk, hanem háttérre rakjuk a kivágott alakot. HA a fentire gondolsz, ott egyszerűen egy képet behúzol, és a layer palettán lehúzod alulra, nyújtod, és háttér is lett rögtön.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét